Track teams participate at Lawrenceburg, South Dearborn Invites

355

Track teams participate at Lawrenceburg, South Dearborn Invites

  The Switzerland County girls and boys varsity track teams participated in two big invitationals last week.

Lawrenceburg

  Last Tuesday night the Pacers traveled to Lawrenceburg for the Tiger Relays, and the girls team placed second overall while the boys earned third place.

  For the girls:

  • Gracie White earned first place in the 1,600-meter run; and she also won the 400-meter dash. White also was a part of the 1,600-meter relay team that finished first; and the 3,200-meter relay team that finished second.

  • Raylinn Kappes won the 200-meter dash; and finished second in the 100-meter dash. She was a member of the 400-meter relay team that won its event; and the winning 1,600-meter relay team.

  • Carly Bennett was a member of the winning 400-meter relay team; and finished fourth in the 100-meter hurdles.

  • Brooklyn Flanders was a member of the winning 400-meter relay team and the winning 1,600-meter relay team.

  • Megan Wetzel ran a leg of the winning 400-meter relay team; was a part of the winning 1,600-meter relay team; finished third in the 100-meter dash; and finished fourth individually in the 300-meter intermediate hurdles.

  • Macy Collier finished second as a part of the 3,200-meter relay team; and finished third in both the high jump and 800-meter run.

  • Angela Garrett was a part of the 3,200-meter relay team that finished second.

  • Miranda Earls was a part of the 3,200-meter relay team that finished second overall.

  • Terra Oeffinger recorded a personal record to finish fourth in the shot put.

  • Hannah Hayes finished fourth in the discus.

  • Dakota Richards finished fifth in the 400-meter dash.

*

  In the boys meet:

  • Nathan Furnish was second in the 1,600-meter run; second in the 800-meter run; and was a part of the third place 1,600-meter relay team.

  • Aiden Furnish was second in the 100-meter dash and fourth in the 110-meter hurdles.

  • Matt Davis was third in the 100-meter dash and third in the 200-meter dash.

  • Jaydon Day was third in the 400-meter dash; was fourth in the long jump; and was a member of the third place 1,600-meter relay team.

  • Ryan Hughes was third in the shot put and in the discus, where he established a personal record.

  • Tyler Hoskins set a personal record in finishing fourth overall in the 300-meter intermediate hurdles; and he was a part of the 1,600-meter relay team that finished third.

 • Darion Graham was a part of the 1,600-meter relay team that finished third.

  • Dylan Sullivan set a personal record in running the 1,600-meter run; and he finished fourth in the 3,200-meter run.

  • Sam Galbreath finished fourth in the shot put.

South Dearborn

  Last Thursday night the Pacer teams competed in the South Dearborn Invitational, where the Lady Pacers earned fifth place and the boys team finished in 10th place.

  For the Lady Pacers:

  • The lone blue ribbon on the night for Switzerland County came from the 1,600-meter relay team of Brooklyn Flanders, Megan Wetzel, Raylinn Kappes, and Gracie White.

  • The 400-meter relay team of Terra Oeffinger, Wetzel, Flanders, and Kappes earned second place overall.

  • Wetzel earned second place in the 300-meter intermediate hurdles with a second place finish; and was 10th in the 100-meter dash.

  • Kappes continued her strong season by finishing second in the 200-meter dash and third in the 100-meter dash.

  • White was third in the 400-meter dash; and was fourth in the 1,600-meter dash in a personal record time.

  • Alisha Detmer was fourth in the 800-meter run; seventh in the 3,200-meter run; eighth in the 1,600-meter run; and ninth in the long jump.

  • The 3,200-meter relay team of Angela Garrett, Miranda Earls, Macy Collier, and White finished sixth.

  • Collier was seventh in the high jump.

  • Hannah Hayes was eighth in the shot put with a personal record distance; and finished ninth in the discus.

  • Oeffinger was 10th in the shot put.

  • Dakota Richards was 11th in the 400-meter dash.

  • Carly Bennett was 11th in the 100-meter hurdles.

*

  In the boys meet:

  • Nathan Furnish posted a personal record time to finish sixth in the 1,600-meter run; and he was eighth in the 800-meter run.

  • The 400-meter relay team of Myles Covington, Matt Davis, Tyler Hoskins, and JW Goldsberry finished sixth.

  • The 1,600-meter relay team of Covington, Jaydon Day, Hoskins, and Nathan Furnish finished seventh overall.

  • Aiden Furnish finished ninth in the 110-meter hurdles and 12th in the 100-meter dash.

  • Day finished 10th in the 400-meter dash.

  • Davis finished 11th in the 100-meter dash.

  • Nathan Jones finished 12th in the 110-meter hurdles in personal record time; and he was 13th in the 300-meter intermediate hurdles in personal record time.

  • Daniel Whitham was 12th in the 300-meter intermediate hurdles