Kappes, White lead Pacers at Rising Sun Invite

1462

Kappes, White lead Pacers at Rising Sun Invite

  The Switzerland County boys and girls varsity track teams participated in the Rising Sun Invitational last Thursday night, May 6th.

  The Lady Pacers earned second place overall — just seven points out of the championship; while the Pacers finished in fifth place.

  “We had many personal records, and the excitement of our 400-meter relay girls getting in the hand with a rouge discus throw during their first hand off of the relay,” Coach Meganmarie Dennis said. “They continued on to still place second in the relay.”

  For the girls:

  • Raylinn Kappes won the 100-meter dash.

  • In the 1,600-meter run: Gracie White won the event and Alisha Detmer finished third.

  • In the 400-meter dash: White earned her second individual blue ribbon, while Dakota Richards finished eighth.

  • In the 300-meter intermediate hurdles: Megan Wetzel earned first place; while Carly Bennett finished in sixth place overall.

  • In the 800-meter run, Detmer won the event, with Macy Collier finishing in sixth place.

  • Kappes returned to the track to win her second individual event, the 200-meter dash; while Brooklyn Flanders finished in seventh place.

  • The 1,600-meter relay team of Kappes, Detmer, Wetzel, and White won their event.

  • The 400-meter relay team of Bennett, Flanders, Wetzel, and Kappes finished second.

  • In the high jump, Collier finished second overall and Detmer was seventh.

  • In the 3,200-meter run, White finished in third place.

  • The 3,200-meter relay team of Cheyenne Wick, Angela Garrett, Richards, and Amanda Earls finished in fourth place.

  • Bennett finished fourth in the 100-meter hurdles.

  • In the discus, Hannah Hayes finished sixth and Terra Oeffinger finished 11th.

  • Hayes finished eighth in the shot put.

  • Earls finished 10th in the long jump.

*

  For the boys:

  • In the 100-meter dash, Myles Covington finished third and Matt Davis finished sixth.

  • In the 1,600-meter run, Nathan Furnish finished third and Dylan Sullivan finished 10th.

  • In the 400-meter relay, the team of Covington, Davis, Tyler Hoskins, and JW Goldsberry finished fourth.

  • Nathan Furnish was fourth in the 800-meter run.

  • In the 200-meter dash: JW Goldsberry finished fourth and Hoskins finished sixth.

  • In the 1,600-meter relay, the team of Covington, Hoskins, JW Goldsberry, and Nathan Furnish finished fifth.

  • The discus event saw Ryan Hughes finish fifth and Levi Goldsberry finish 11th.

  • Jaydon Day was seventh in the long jump.

  • In the shot put, Hughes was seventh and Sam Galbreath was ninth.

  • Day was eighth in the 400-meter dash.

  • Nathan Jones was eights in the 300-meter intermediate hurdles.

  • Sullivan was 10th in the 3,200-meter run.