RSHS presents departmental awards

Rising Sun presented its departmental awards on Thursday, May 31st.

630

Rising Sun presented its departmental awards on Thursday, May 31st.

English

English 9: Riley Barth

English 10: A.J. Boes

English 11: Sydney Bostic

English 12: Anna Uhlmansiek

Novels and Creative Writing: Emma Davis

Advanced Junior English: Sofia Seiler

Advanced Senior English: Jayden McAlister

Spanish

Spanish I: McKenzie Ellegood

Spanish II: Jena Bovard

Spanish III: Jayden McAlister

Industrial Arts

Construction systems: Ty Chase

Transportation systems: Cyrus McComas

Princliples of Engineering: McKenzie Ellegood

Civil Engineering: Danyka Groover

Social Studies

Geography and History of the World: Madalyn Wilson

U.S. History: Jena Bovard

Government: Anna Uhlmansiek

Economics: Anna Uhlmansiek

Psychology: Steven Adamson

Sociology: Megan Habel

Ethnic Studies: Ashley Wegford

Indiana Studies:Caleb Valentine

  Mathematics

Algebra I: Lindsay Montgomery

Geometry: Madalyn Wilson

Algebra II: Emma Davis

Finite Math: Christian Fisk

Pre-Calculus with Trigonometry:Anna Uhlmansiek

A.P. Calculus:  Jayden McAlister

Science

Biology: Madalyn Wilson

Integrated Chemistry/Physics: Brooke Taylor

Chemistry: Emma Davis

Earth & Space Science: Megan Habel

Project Lead The Way Biomedical Engineering

Principles of Biomedical Engineering: Kiera Mann

Human Body Systems: Katelyn Welzel

Family & Consumer Science

Nutrition & Wellness: Nicole Becker

Human Development: Emma Taylor

FCCLA Cords

  Breanna Cravens, Erica Schraeder and Anna Uhlmasiek

ServSafe Award

   Tristan Bruns, Olivia Lamberton, and Anna Uhlmansiek

Chorus: Tiara Harrison

John Phillip Sousa Award: Sarah Camden

Health/Physical Education

Health: Jessica Dressman

P.E. I & II: Kinsey Price

Art

Introduction to 2D/3D Art: KAden Kittle

Advanced 2D/3D: Riley Chipman

Rising Sun High School Academic Team: Nicole Becker, A.J. Boes, Jessica Dresmann, Shyanne Higham, Cecilia Lambertson, Olivia Lambertson, Ben Lewis, Sofia Seiler,Anna Uhlmansiek, Alexia Weaver, Ethan Webb, Kelsey Wilburn.

  Hoxworth Blood Center Award: Tristan Bruns, Sarah Camden, Breanna Cravens, Christian Fisk, Trent Gridley, Alyssa Haggblom, Tiara Harrison, Nico Hom, Andrew Lewis, Matt Martini, Jason McClellan, Jaydin Parsons, Kiersten Pruiett, Jake Scott, Molly Smeeks, Brent Turner, Anna Uhlmansiek and Summer Wilkymacky..

 

Rising Sun Honor Society members include, front row from left, Meg Slack, Molly Smeeks, Kasey Baker, Chelsea Brown, Anna Uhlmansiek, Caroline Stapleton, Tiara Harrison, Emma Hoffman and Jayden McAlister. Back row: Colton McKay, Jake Scott, Steven Adamson, Sarah Camden, Lucy Carrigan, Breanna Cravens, Christian Fisk, Dylan Koons, Trevor Levi, and Andrew Lewis.