Pacers set to open Sectional play

20

Having built the best record among all of the teams in the upcoming Sectional; the Switzerland County Pacers head into the state tournament this Tuesday, February 28th, hoping to earn a Sectional title in Class 2A Sectional #45 at South Ripley.

The tourney opens on Tuesday night at 6 p.m. when South Ripley (11-11) takes on Austin (8-14). Tuesday’s second game at approximately 7:30 p.m. will see Coach Adam Dennis’ Pacers (13-8) taking on Milan (10-10).

The two conference foes have played once this season, with Milan defeating Switzerland County 62-61 in overtime on January 28th.

The Sectional will then move to Friday night, March 3rd, when the first game at 6 p.m. will see Southwestern (12-9) play the winner of the South Ripley-Austin game. The second semifinal will see North Decatur (7-14) take on the winner of the Switzerland County-Milan game.

The two winners from Friday night will then play for the Sectional championship on Saturday, March 4th.

The winner of Sectional 45 will then advance to the Paoli Regional on Saturday, March 11th.

The South Ripley winner will play the winner of the Eastern Greene Sectional in the first game of the morning; with the second game featuring the Southridge Sectional winner versus the Crawford County Sectional winner.

The two winners from the morning session will then play for the Regional championship on Saturday evening.

The Eastern Greene Sectional sees: Barr-Reeve (20-2); Linton-Stockton (19-4); South Knox (16-6); Eastern Greene (13-9); Mitchell (8-12); and North Knox (6-16).

The Crawford County Sectional features Providence (19-2); Henryville (19-5); Crawford County (16-6); Paoli (15-7); Clarksville (12-10) and Eastern Pekin (4-17).

The Southridge Sectional sees: Forest Park (14-9); Tell City (13-10); North Posey (11-11); Evansville Mater Dei (9-12); South Spencer (9-12); and Perry Central (7-15).

The winner of the Paoli Regional then moves on to the Semistate on Saturday, March 18th at either Seymour or Richmond; and the State Finals will be held at Banker’s Life Fieldhouse in Indianapolis on Saturday, March 25th.

*

Other area schools are also entering Sectional play:

Madison plays in the Class 3A Sectional at Greensburg, and the Cubs will play South Dearborn in the only game on Tuesday night, February 28th.

Franklin County plays Lawrenceburg in the first game on Wednesday, March 1st; with Batesville and Rushville playing in the second game on Wednesday. Greensburg will play the winner of the Madison-South Dearborn game in the first game on Friday, March 3rd; with the Franklin County-Lawrenceburg winner playing the Batesville-Rushville winner in the second semifinal.

Rising Sun plays in the South Decatur Sectional #60.

The Sectional opens on Tuesday, February 28th, with a single game pitting Southwestern Shelby against Waldron.

On Wednesday, March 1st, South Decatur plays Jac-Cen-Del in the first game; with Rising Sun taking on Oldenburg Academy in the second game on Wednesday at approximately 7:30 p.m.

On Friday, March 3rd, the first game will see Hauser playing the Southwestern Shelby-Waldon winner; with the South Decatur-Jac-Cen-Del winner playing the Rising Sun-Oldenburg Academy winner in the other semifinal.