Pacer track teams earn 4-way wins

16

The Switzerland County High School track program sent its senior athletes out in style on Tuesday night, May 2nd, winning both ends of a four-way meet with South Ripley, Jac-Cen-Del, and Shawe Memorial.

In the boys meet, the Pacers tallied 120 points; followed by Jac-Cen-Del with 44 points; and South Ripley and Shawe Memorial each had 23 points.

Justin Green was a double winner individually for Switzerland County, winning the shot put with a distance of 41′ 9 1/2″; and he also won the discus with a distance of 131’3″.

Hunter Hayes won the long jump with a leap of 18’1″; Bailey Bennett won the 110-meter hurdles with a time of :17.78; Keegan Morris won the 100-meter dash with a time of :11.03; Will Pike won the 400-meter dash in a time of :56.03; Cameron Niswander won the 300-meter intermediate hurdles with a time of :46.88; Cameron Papucci won the 800-meters in a time of 2:17.21; Joe Hemingway won the 200-meter dash in a time of :24.97; and Landon Wilks won the 3,200-meter run in a time of 12:10.15.

Also earning blue ribbons was the 400-meter relay team of Brody Splain, Hemingway, Hayes, and Morris with a time of :45.59; and the 1,600-meter relay team of Pike, Dalton Woodward, Papucci, and Niswander in a time of 3:54.

Niswander was second in the 110-meter hurdles; Splain was second in the 100-meter dash; Zach Howlett was second in the discus and the shot put; Bennett was second in the 300-meter intermediate hurdles; Brian Watson was second in the high jump; Jordan Lay was second in the 800-meter run; and the 3,200-meter relay team also finished second.

Earning third place points was Woodward in the long jump; Iago Fernandez in the 1,600-meter run; Cameron Shaw in the shot put and the discus; and Cory Taulbee in the 110-meter hurdles; and Maxwell Anders was fifth in the high jump.

*

In the girls event, the Lady Pacers finished with 99 points; followed by Jac-Cen-Del with 71; South Ripley with 29 1/2; and Shawe Memorial with 26 1/2 points.

Aleiah Thomas earned two individual blue ribbons, winning the high jump with a height of 5′ and the 200-meter dash with a time of :27.30.

Natalie Newman won the shot put with a distance of 32′; Moriah Northcutt won the 100-meter hurdles in a time of :17.24; McKenli Scudder won the 100-meter dash in a time of :13.12; Maggie Clayton was the winner of the 400-meter dash in a time of 1:08.90; Ally Furnish won the 300-meter intermediate hurdles in a time of :52.93; and Leah Anders won the 800-meter run in a time of 2:29.18.

Also winning was the 3,200-meter relay team of Matty Anderson, Anders, Clayton, and Mackenzie Covington in a time of 11:23; the 1,600-meter relay team of Northcutt, Covington, Anders, and Thomas in a time of 4:34; and the 400-meter relay team of Scudder, Thomas, Northcutt, and Sydney Thomas won in a time of :55.59.

Second place points were earned by Newman in the discus; Furnish in the 100-meter hurdles; and Anderson in the 800-meter run; and finishing third was Northcutt in the long jump; Emma Giglio in the high jump, and Cameron Ray in the 3,200-meter run.

Fourth places were earned by Jody Breeck in the shot put and discus; Furnish in the long jump; and Calleigh Powell in the 800-meter run. Finishing in fifth place was Josie Meyer in the 1,600-meter run; Allison Detmer in the 300-meter intermediate hurdles; Amanda Peacock in the 200-meter dash; Alina Frauendorf in the 400-meter dash; and Maja Knezevic was fifth in the 100-meter dash.