Pacer track teams compete in South Dearborn Invitational

12

The Switzerland County boys and girls varsity track teams participated last Thursday night in the South Dearborn Invitational.

In the girls competition, Switzerland County finished third overall with 66 points. Batesville won the invitational with 189 points; followed by Franklin County with 77 points. South Dearborn was fourth; Rising Sun and Oldenburg Academy tied for fifth; Lawrenceburg was seventh; and South Ripley finished eighth.

Individually in the girls meet, Eve Galbreath earned Switzerland County’s only blue ribbon of the night, winning the 100-meter hurdles in a time of :17.71.

Second place points were earned by Galbreath in the shot put and the 400-meter relay team of Galbreath, Megan Dasis, Paige Sawyer, and Moriah Northcutt.

Whitley Schirmer ran to a second place finish in the 3,200-meter run and a third place finish in the 1,600-meter run; and McKayli Scudder was third in the high jump.

The 1,600-meter relay team of Mackenzie Covington, Jade Mullins, Katerina Svoboda, and Emma Giglio was fourth; Dasis finished fourth in the 100-meter dash and fifth in the long jump; Svodoba was fifth in the 400-meter dash; Sawyer was fifth in the 300-meter intermediate hurdles; and Giglio was fifth in the high jump.

Covington finished sixth in the 400-meter dash; Northcutt was sixth in the 300-meter intermediate hurdles; Jody Breeck was sixth in the discus; and the 3,200-meter relay team of Kim Cutter, Mullins, Audrey Kinne, and Riley King finished sixth in the finals.

Adeli Kinne finished seventh in the 100-meter dash and eighth in the long jump; Cameron Ray was seventh in the 3,200-meter run; Scudder was eighth in the 200-meter dash; King was 10th in the 800-meter run; and Abby Dayadharum was 10th in the discus.

*

The boys team had a tougher time of it, finishing with 26 points to earn seventh place.

Batesville won with 184 points; Franklin County was second with 88; and Oldenburg Academy was third with 61.

South Dearborn was fourth; Rising Sun fifth; Lawrenceburg was sixth; and South Ripley finished eighth.

Ben Curran was the only first place finisher on the night for the Pacers, winning the high jump with a height of 5’8″.

Curran also finished second in the 110-meter hurdles and third in the 300-meter intermediate hurdles.

Talen Taylor was sixth in the 1,600-meter run; The 3,200-meter relay team of Jordan Lay, Will Pike, Cameron Papucci, and Talen Taylor finished sixth overall.

Keegan Morris finished eighth in the 100-meter dash; Lay was ninth in the 800-meter run; Bailey Bennett was 10th in the 400-meter dash and 12th in the long jump; Brad Ricketts was ninth in the shot put and 13th in the discus; and Luke Compton was 12th in the shot put and 14th in the discus.