Local results from the Indiana State Fair

306

Here are the results of projects entered into the Indiana State Fair by members of the Switzerland County 4-H program, as provided by the Purdue Cooperative Extension Service, Switzerland County:

AEROSPACE

Blue: Korah Taylor; Red: Alisha Detmer.

AG TRACTOR

Blue: Korah Taylor; Red: Ryan Hart; White: Tyler Johnson.

BEEKEEPING

Merit: McKayla Lustig.

CAKE DECORATING

Blue: Hannah Slover.

CAT POSTER

Blue: Allee Howlett, Emily White.

CHILD DEVELOPMENT

Blue: Anastasia Faddis; Red: Megan Gilliam, Korah Taylor.

COMPUTER

Merit: Ariana Roberts; Blue: Alisha Detmer, Jonathan Roberts.

CONSUMER CLOTHING

Blue: Abigail Cole.

DOG POSTER

Blue: Allison Detmer, Emily White; Red: Mary Streett.

ELECTRIC

Blue: Benjamin Roberts; Red: Nick Braun; White: Jordan Lay.

ENTOMOLOGY

Blue: Lisa Cunningham, Megan Gilliam, Isaac Slover, Korah Taylor; Red: Andrea Hall.

FINE ARTS

Blue: Allison Detmer, Ariana Roberts.

FLORICULTURE

Blue: Samantha Reynolds; Red: Jaclyn Hart.

FOOD PRESERVATION

Blue: Destiny Brown, Dillon Splain.

FOODS

Merit: Allison Furnish; Red: Jade Young, Robin Furnish; White: Destiny Brown, Kirsten Halloran.

FORESTRY

Merit: Evan Halstenberg.

GARDEN COLLECTION

Blue: Nathan Romans.

GEOLOGY

Blue: Ally Halstenberg.

GENEALOGY

Red: Amanda Norfleet; Green: Zoe Cole.

HEALTH

Red: Megan Gilliam.

HOME ENVIRONMENT

Red: Megan Gilliam, Isaac Hart.

MODELS

Blue: Matthew Abdon; Red: Tyler Johnson.

NEEDLECRAFT

Red: Hailey Dornbusch, Emily White.

OTHER CRAFTS

Blue: Katie Lustig, Jonathan Roberts; Red: Krista Huff, Chris Rent, Samantha Reynolds, Emily Widner.

PHOTOGRAPHY

Blue: Abigail Cole, Melissa Furnish, Olivia Hewitt, Robert Hocker, Adeli Kinne, Benjamin Roberts, Samuel White; Red: Dalton Faddis, Allison Furnish, Colton Splain.

SEWING CONSTRUCTION

Red: Aliya Young; Green: Leah Anders.

SHOOTING SPORTS

Red: Leon Kinne.

SINGLE VEGETABLE

Merit: Hannah Romans, Hannah Romans; Blue: Raylinn Kappes, Andrew Romans, Andrew Romans, Hannah Romans, Nathan Romans, Nathan Romans, Nathan Romans, Isaac Slover; Red: Raylinn Kappes, Raylinn Kappes, Andrew Romans, Isaac Slover; White: Isaac Slover.

SOIL AND WATER CONSERVATION

Blue: Robin Furnish.

SPORTFISHING

Blue: Leon Kinne.

VETERINARY SCIENCE

Blue: Krista Huff; Red: Andrea Hall.

WEATHER

Blue: Colton Splain.

WILDLIFE

Red: Grace McAllister.

WOODWORKING

Blue: Nathaniel Geyman, Hannah Slover; Red: Cheyenne Caplinger, Jordan Lay.