Lady Pacers earn ORVC track championship; boys finish third overall

66

  The Switzerland County girls and boys varsity track teams participated in the ORVC Track Meet last Tuesday evening, May 9th — with outstanding results.

  The Lady Pacers dominated the conference event to earn the championship; posting a team total of 159 points.

  South Ripley finished second with 129; followed by Rising Sun with 67; Southwestern with 50; Milan with 30; Jac-Cen-Del with 11; and Shawe Memorial with 10.

  Switzerland County was led by individual champions Gracie White, who won the 800-meter run in a time of 2:28.92; and Claire Rogers, who won the 3,200-meter run in a time of 12:32.14.

  In field events, freshman Addy Preston won the shot put with a distance of 29’5”.

  The 1,600-meter relay team of Dakota Richards, Brooklyn Flanders, Lauren Smith, and White earned the blue ribbon in a time of 4:31.10.

  • In the 100-meter dash: Smith was second and Avy Burkholder finished fourth.

  • In the 200-meter dash: again Smith finished second and Burkholder fourth.

  • In the 400-meter dash: Flanders was third and Richards finished seventh.

  • Along with White’s victory in the 800-meter run, Rogers finished third overall.

  • In the 1,600-meter run: White finished second and Carlee Boggs finished sixth.

  • In the 3,200-meter run, following champion Rogers to the finish line was White, who ran to a second place finish.

  • In the 100-meter hurdles, Terra Oeffinger finished fourth and Madison Hannan was fifth.

  • In the 300-meter intermediate hurdles: Rogers was second and Amber Detmer finished fifth.

  • In the 400-meter relay, the team of Oeffinger, Burkholder, Baylee Romans, and Smith finished second.

  • In the 3,200-meter relay, the quartet of Detmer, Richards, Boggs, and Macy Collier finished third.

  • In the high jump: Collier finished third and Romans finished fifth.

  • In the long jump: Burkholder was second and Romans finished seventh.

  • Along with Preston’s shot put victory; Oeffinger finished second overall,

  • In the discus: Preston was second and Sydney Louden finished fourth.

*

  The Pacer boys team did not have any individual champions, but put together a solid team effort to finish third overall with 66 points.

  Milan won the conference with a total of 171; followed by Southwestern with 85 1/2.

  After Switzerland County, South Ripley was fourth with 63; Rising Sun had 41; Jac-Cen-Del had 27 1/2; and Shawe Memorial had 10.

  • In the 100-meter dash: Matthew Davis was third and Ty Lay finished sixth.

  • In the 200-meter dash: Davis was fourth and Lay was sixth.

  • In the 400-meter dash: Jalen Brookbank was fifth and Ethan Jones finished eighth.

  • In the 800-meter run: Nathan Furnish finished fifth and Luke Sullivan finished 12th.

  • In the 1,600-meter run: Furnish was fourth and Luke Sullivan was fifth.

  • In the 3,200-meter run: Luke Sullivan was sixth and Dylan Sullivan was seventh.

  • In the 110-meter hurdles: Matthew Young was sixth and Michael Young was seventh.

  • In the 300-meter intermediate hurdles: Michael Young finished third and Matthew Young finished fifth.

  • In the 400-meter relay: the team of Alex Bailey, Davis, Keaton Mosley, and Lay finished second.

  • In the 1,600-meter relay: the squad of Brookbank, Furnish, Lay, and Cale Collier was second.

  • In the 3,200-meter relay: the quartet of Furnish, Brookbank, Dylan Sulivan, and Collier finished second.

  • In the high jump: Bailey was third and Kaden Riley finished eighth.

  • In the long jump: Riley was fifth and Matthew Young was sixth.

  • In the shot put: Trevor Reed was ninth and Dylan Sullivan finished 10th.

  • In the discus: Dylan Sullivan finished sixth and Reed finished eighth.