Boys Summer Basketball Camp announces award winners

294

Switzerland County Pacer varsity boys coach Brian Bowen recently finished up summer camps for elementary and middle school players, with 80 athletes attending.

During camp, a series of skill competitions were held, and Coach Bowen has announced the winners of those competitions in each age level.

This year’s winners include:

FREETHROWS

– First Grade, Jefferson-Craig: Tyler Konkle, first place; Logan Tingle, second place; Tyler Reynolds, third place.

– First Grade, Switzerland County Elementary: A.J. Covington, first place; Tanner Cox, second place.

– Second Grade, Jefferson-Craig: Austin South, first place; Justin Chatham, second place; Kenyon Bledsoe, third place.

– Second Grade, Switzerland County Elementary: Keegan Morris, first place; Tyler Perry, second place; Colton Vinup, third place.

– Third Grade: Kollin Hayes, first place; Will Pike, second place; Jordan Lay, third place.

– Fourth Grade: Aaron Youngblood, first place; Wyatt Miller, second place; Drew Hewitt, third place.

– Fifth Grade: Troy Simpkins, first place; Riley Phagan, second place; Ben Curran, third place.

– Sixth Grade: Austin Clark, first place; Kyle Konkle, second place; Bob Tressler, third place.

– Seventh Grade: Trevor Smith, first place; Tyler Queen, second place; Celby Kinney, third place.

– Eighth Grade: Calen Otter, first place; Anthony Dennis, second place; Brady Scudder, third place.

SPOT SHOT

– First Grade, Jefferson-Craig: Tyler Konkle, first place; Logan Tingle, second place; Tyler Reynolds, third place.

– First Grade, Switzerland County Elementary: Tanner Cox, first place; A.J. Covington, second place.

– Second Grade, Jefferson-Craig: Austin South, first place; Kenyon Bledsoe, second place; Justin Chatham, third place.

– Second Grade, Switzerland County Elementary: Tyler Perry, first place; Dion Cannon, second place; Colton Vinup, third place.

– Third Grade: Adam Hensley, first place; Kollin Hayes, second place; Hunter Hayes, third place.

– Fourth Grade: Wyatt Miller, first place; Caleb Curlin, second place; Drew Hewitt, third place.

– Fifth Grade: Riley Pegg, first place; Riley Phagan, second place; Dakota Browning, third place.

– Sixth Grade: Bob Tressler, first place; Justus Powell, second place; Chase Ritch, third place.

– Seventh Grade: Tanner Gray, first place; Trevor Smith, second place; Alex Curran, third place.

– Eighth Grade: Calen Otter, first place; Anthony Dennis, second place; Quinn Meyer, third place.

TRIPLE SKILL

– First Grade, Jefferson-Craig: Tyler Konkle, first place; Logan Tingle, second place; Tyler Reynolds, third place.

– First Grade, Switzerland County Elementary: A.J. Covington, first place; Tanner Cox, second place.

– Second Grade, Jefferson-Craig: Austin South, first place; Kenyon Bledsoe, second place; Justin Chatham, third place.

– Second Grade, Switzerland County Elementary: Tyler Perry, first place; Colton Vinup, second place; Keegan Morris, third place.

– Third Grade: Kollin Hayes, first place; Andrew Youngblood, second place; Adam Hensley, third place.

– Fourth Grade: Wyatt Miller, first place; Austin Singleton, second place; Drew Hewitt, third place.

– Fifth Grade: Riley Phagan, first place; Ben Curran, second place; Gaige Cohen, third place.

– Sixth Grade: Chase Ritch, first place; Braden Burk, second place; Austin Clark, third place.

– Seventh Grade: Tyler Queen, first place; Tanner Gray, second place; Celby Kinney, third place.

– Eighth Grade: Calen Otter, first place; Nathan Smith, second place; Quinn Meyer, third place.

HOT SHOT

– Fifth Grade: Ben Curran, first place; Riley Phagan, second place; Riley Pegg, third place.

– Sixth Grade: Chase Ritch, first place; Kyle Konkle, second place; Justus Powell, third place.

– Seventh Grade: Tanner Gray, first place; Alex Curran, second place; Alex Galbreath, third place.

– Eighth Grade: Anthony Dennis, first place; Calen Otter, second place; Quinn Meyer, third place.