Anders wins 800 at Invitational

  The Switzerland County girls and boys varsity track teams participated in the Rising Sun Invitational last Thursday night, with the girls earning fourth place and the boys coming home in fifth.

36

  The Switzerland County girls and boys varsity track teams participated in the Rising Sun Invitational last Thursday night, with the girls earning fourth place and the boys coming home in fifth.

  In the girls meet, Jennings County won with a team score of 174, followed by South Dearborn with 110; Lawrenceburg with 55; Switzerland County with 54; East Central with 42; and Rising Sun with 24.

  Earning first place points for Switzerland County was Leah Anders, who won the 800-meter run in a time of 2:31.45.

  Also winning their event was the 3,200-meter relay team of Anders, Matty Anderson, Abby Niswander, and Keirstan Oeffinger, who ran a time of 11:04.87.

  Aleiah Thomas was second in the high jump; and Niswander finished third in the 400-meter dash.

  Aleiah Thomas was fourth in the 100-meter dash and the long jump; Anderson was fourth in the 800-meter run; and also coming home in fourth place was the 1,600-meter relay team of Anders, Anderson, Niswander, and Oeffinger.

  Allison Detmer was fifth in the 100-meter hurdles; Ally Furnish was sixth in the 100-meter hurdles; Oeffinger was sixth in the 1,600-meter run; and the 400-meter relay team of Josie Meyer, Willow Lieland, Sydney Thomas, and Aleiah Thomas was also sixth.

  Madesyn Byrd was seventh in the discus and eighth in the shot put; Brianna Vinup was eighth in the 3,200-meter run; Jayden Thomas was ninth in the 300-meter intermediate hurdles; Lieland was ninth in the long jump; Destine Peelman was 11th in the 1,600-meter run; and Amanda Peacock was 11th in the discus.

*

  In the boys event, Lawrenceburg won with 142 points; followed by South Dearborn with 122; Jennings County with 73; East Central with 47; Switzerland County with 44; and Rising Sun had 33.

  Zach Howlett led the way for the Pacers, earning second place finishes in both the discus and the shot put.

  Keegan Morris also garnered a second place finish, sprinting to a red ribbon in the 100-meter dash.

  Earning third place was Isaac Slover in the shot put and the 1,600-meter relay team of JW Goldsberry, Dominic Klem, Cameron Niswander, and Scott Blair.

  Goldsberry was fourth in the 200-meter dash; fifth places were earned by Slover in the 110-meter hurdles; and Niswander was fifth in the 300-meter intermediate hurdles; the 3,200-meter relay team of Logan Freeman, Coby Manbeck, Jacob Wolf, and Christian Wilson finished sixth; as did the 1,600-meter relay team of Tre Batchelor, Goldsberry, Niswander, and Morris.

  Blair was eighth in the long jump; Wolf was ninth in the 800-meter run; Manbeck was 10th in the 1,600-meter run; Gage Peterson was 10th in the 400-meter dash; Slover was 11th in the discus; Manbeck was 11th in the 3,200-meter run; and Freeman was 12th in the 800-meter run.